O Irmie Grese

SS-Oberaufseherin Irma Grese

Irma Grese, nazywana „Piękną Bestią” podczas II wojny światowej pracowała jako nadzorczyni SS w obozach koncentracyjnych i ośrodkach masowej zagłady. W przeciągu swojej trzyletniej służby na stanowisku SS-Aufseherin, a następnie SS-Oberaufseherin zyskała miano jednej z najbardziej okrutnych i bezlitosnych strażniczek obozowych.

Znienawidzona przez rzesze więźniów, została po wojnie schwytana i osądzona wraz z innymi esesmanami i esesmankami przed brytyjskim sądem wojskowym. Pomimo młodego wieku i nieprzeciętnej urody, sąd skazał ją na karę śmierci za ogrom zbrodni popełnionych w Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Co tak naprawdę wydarzyło się 64 lata temu? Czy wszystkie ogólnie znane informacje o Irmie Grese są prawdziwe, czemu postać tej młodej kobiety nadal wzbudza aż tyle emocji? O tym wszystkim dowiecie się czytając „Schnell!”.

Drogi Czytelniku! Niniejsze opracowanie jest efektem kilku miesięcy pracy, wielogodzinnego przeglądania zasobów Internetu, czytania książek i wyszukiwania potrzebnych dokumentów z wielu bibliotekarskich archiwów. Ale przede wszystkim, jest efektem moich zainteresowań, którym poświęcam swój wolny czas i w które wkładam całe swoje serce.

Jestem świadoma tego, że temat Zagłady/Holocaustu jest zgłębiany coraz chętniej i przez coraz młodsze pokolenia. Odchodzą ostatni świadkowie tragicznych wydarzeń z lat 1939-1945. Obecnie to na nas, pokoleniu urodzonym wiele lat po wojnie, spoczywa obowiązek Pamięci, który także (na swój sposób, m.in. tworząc to opracowanie) staram się wypełnić. Zapraszam do lektury!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>