Maj dla nas zakwitnie…

Dodano 16 listopada 2010, w Epilog historii Irmy Grese, przez Polcia

Współcześnie wyparta ze świadomości niemieckiej, a może po prostu zapomniana, Irma Grese żyje swoim drugim życiem, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś, kto chce pamiętać. Czasem na trawę porastającą bezimienną mogiłę „Pięknej Bestii” czyjaś anonimowa ręka położy małą wiązankę kwiatów, czasem zapali lampkę, chcąc doświadczyć czegoś niezwykłego.

Na cmentarzu w Hameln, gdzie pochowano szczątki zbrodniarzy z Belsen, tak jak w Auschwitz, wśród drzew słychać już tylko szum wiatru, niosącego niemą prawdę, stłumioną przez dziesięciolecia. Ziemię stanowiącą grób ofiar i katów wciąż depczą następne pokolenia, tę samą ziemię, którą porasta trawa i na którą co roku spadają jesienne liście.

Czy można powiedzieć coś więcej na temat Irmy Grese? Czy wszystko zostało już napisane i wyjaśnione? Mnogość dokumentów, jakie pozostały po procesie zbrodniarzy Bergen-Belsen, artykuły prasowe i relacje naocznych świadków, wypełniają wiele wątpliwości dotyczących „Pięknej Bestii”. Niemniej jednak historia życia Irmy Grese wciąż fascynuje i niepokoi, straszy i uczy pokory. Stawiane są nowe pytania i snute nowe domysły.

Co stało się z rodziną Irmy? Czy Alfred Grese naprawdę odszedł od żony i zostawił dziewięcioro swoich dzieci? Kim była tajemnicza Anneli? A rodzeństwo Irmy, jak poradziło sobie z rodzinną tragedią, czy udało im się przezwyciężyć przeszłość? Prawdopodobnie Helene nigdy nie pogodziła się ze śmiercią swojej starszej siostry. Nigdy też nie padnie odpowiedź na zasadnicze pytanie: „Dlaczego…?”

Mając przed oczami obrazy ludzkiej tragedii, jaka rozgrywała się w obozach zagłady w czasie II wojny światowej, moje sumienie każe mi nienawidzić tych, co tak otwarcie mordowali narodowości niemal całej Europy. Jako chrześcijanin i głęboko wierzący człowiek, mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć: „Spoczywaj w Pokoju!”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>